Lammin Kotiseutulehti järjesti Lammi-viikolla uusille tai uudeksi kokoville lammilaisille kyselyn. Kyselyyn saatiin parikymmentä vastausta. Vastanneiden kesken arvottiin Kaija Kortelaisen Sahtihaarikka-sukat, joilla hän osallistui Lammi-aiheisten villasukkien kilpailuun.
Sukat arvottiin ja voittaja on Linnea Koskivaara. Häneen on otettu yhteyttä ja sukat toimitetaan hänelle.
Kortelaisen Sahtihaarikka-sukat valmistuivat lapsuuden muistojen perusteella. “Muistelin 50-60 -lukuja, kun olin pieni ja sain olla katsomassa, kun naapurin täti teki sahtia. Astioiden katajoimisella se alkoi, tuoksu on jäänyt mieleen. Sitten sain maistaa sitä vierrettä. Se oli makeaa ja tarttui huuliin. 50-60 -luvulla sahtia oli tarjolla syntymäpäivillä, häissä ja hautajaisissakin, oli väkevää miesten sahtia ja miedompaa naisten sahtia”, Kortelainen kertoi Sahtihaarikka-sukkien tekemisestä.
Lammin Kotiseutulehti sai kilpailuun osallistuneista sukkapareista kolmet arvontapalkinnoiksi. Jäljellä olevat kaksi sukkaparia arvotaan Lammin joulumyyjäisten yhteydessä 15.12. Arvontaan voi osallistua samalla, kun ostaa Lammin Kotiseutulehden. Lehden hinta on 10 euroa.
Leave a Reply